Tradiční čínská medicína (TČM)

Tradiční Čínská Medicína (TČM) je souhrnné označení pro prevenci a vyšetření lékařskými postupy vycházející z tradičního čínského léčitelství. Jde o komplexní zdravotní systém, který je založen na rovnováze těla, mysli a ducha a na zachování toku energie Qi (čchi). Podle TČM je základem nemoci disharmonie toku energie Qi v těle. TČM se zaměřuje na prevenci nemocí a na léčbu jejich příčin, nikoli jen symptomů. Diagnostika zahrnuje pozorování jazyka, pohmat pulzu a podrobný rozhovor s pacientem. Tradiční čínská medicína zahrnuje několik terapeutických metod jako je stimulace akupunkturních bodů, bylinná léčba, dietetika, masáže a cvičení. Cílem úspěšné léčby je navrátit vaše zdraví zpět k harmonii.

TČM se zaměřuje na širokou škálu zdravotních problémů. Mezi oblasti, které řešíme především patří: 

Bolesti hlavy

Stimulace akupunkturních bodů je velmi účinnou metodou pro léčbu bolesti hlavy, a to včetně migrén, tenzních bolestí hlavy a dalších typů bolestí. Bod Fengchi(风池,GB20)je jedním z často používaných akupunkturních bodů při léčbě bolestí hlavy. Podle TČM je bolest hlavy způsobena nerovnováhou energie čchi v meridiánech, které procházejí hlavou. TČM rozlišuje různé typy bolestí hlavy podle jejich příčin a projevů.

Bolesti zad

Akupunkturní body Hua Tuo Jia Ji(华佗夹脊)jsou specifické body, které se nacházejí podél páteře. Jsou pojmenovány po slavném čínském lékaři Hua Tuo z období dynastie Han (206 př. n. l. – 220 n. l.) a jejich použití se tradičně spojuje s jeho jménem. Tyto body se nacházejí v blízkosti páteřních nervů a jejich stimulace může mít vliv na různé části těla. Stimulace těchto bodů může regulovat tok energie čchi, zlepšit funkci orgánů a zmírnění bolesti zad.

Bolesti hlavy, krční páteře, podpora imunitního systému

Hegu(合谷,LI4), bod "Sjednocení údolí", má široké spektrum účinků a používá se k léčbě různých zdravotních problémů. Je známý pro svou schopnost zmírňovat různé druhy bolesti, jako jsou bolesti hlavy, zubů, krku, zad a menstruační bolesti. Může pomoci při nevolnosti, zvracení, zácpě a průjmu. Používá se k léčbě nachlazení, chřipky, kašle a astmatu. Hegu LI4 se také používá k posílení imunitního systému a prevenci nemocí.

Spasmy zádových valů

Baňkování a stimulaci akupunkturních bodů lze provádět kombinovaně na uvolnění spasmy zádových svalů a odstranění vlhkosti akumulované v těle. Po baňkování se na kůži mohou objevit modřiny, které by měly do několika dnů zmizet. Modřiny po baňkování jsou běžným a neškodným jevem. Vznikají v důsledku podtlaku, který baňka vytvoří na kůži. Jsou považovány za součást léčebného procesu, protože stimulují imunitní systém a urychlují hojení.

Srdeční problémy

Xinshu(心腧,BL15)se nachází na meridiánu močového měchýře na úrovni pátého hrudního obratle a je spojen s funkcí srdce a mysli. Používá se k léčbě srdečních problémů, jako jsou palpitace, arytmie, angina pectoris a nespavost způsobená nedostatkem krve v srdci. Tento bod má uklidňující účinek na mysl a emoce. Používá se k léčbě úzkosti, deprese, podrážděnosti a poruch paměti.

Trávení, únava a imunita

Zusanli (足三里,ST36) je jedním z nejčastěji používaných a nejvíce zkoumaných akupunkturních bodů. Bod se nachází tři palce pod kolenem na vnější straně nohy vedle hřebenu holenní kosti. Je známý pro své schopnosti zlepšovat trávení, může být účinný při zmírnění bolesti kolenou a nohách. Stimulace tohoto bodu může pomoci zlepšit celkovou energii snížit únavu a posílit imunitní systém. V TČM se věří, že pravidelná stimulace tohoto bodu může přispět k dlouhověkosti a celkovému zdraví.

Bolesti hlavy, oční problémy a nespavost

Xingjian (行间,LR2) je akupunkturní bod, který se nachází na meridiánu jater. Je to důležitý bod pro léčbu různých onemocnění, včetně bolestí hlavy, závratí, očních problémů, podrážděnosti, menstruačních problémů a nespavosti, které jsou v TČM spojeny s "vnitřním větrem" a "horkem jater". Také se používá k léčbě menstruačních problémů, jako jsou nepravidelná menstruace, bolesti a premenstruační syndrom.

Pohyblivost (klouby, kyčle, kolena)

Stimulace akupunkturních bodů může pomoci zmírnit bolesti a zlepšit pohyblivosti u pacientů s artrózou kyčle. Pracuje se s dráhou žlučníku, aby obnovila tok čchi a zmírnila bolest. Stimulace může zlepšit průtok krve, snížit zánět v postižené oblasti.

Problémy s trávením

Dráha žlučníku (GB) je jednou z dvanácti hlavních meridiánů v tradiční čínské medicíně. Je to jangová dráha, která začíná u vnějšího koutku oka, probíhá kolem ucha a pokračuje po straně hlavy, krku, trupu a končí na čtvrtém prstu nohy. Podle TČM je žlučník zodpovědný za ukládání a vylučování žluči, která pomáhá při trávení tuků. Nerovnováha v dráze žlučníku může vést k různým zdravotním problémům, jako jsou bolesti hlavy, migrény, závratě, ušní šelest, bolesti v krku a ramenou, problémy s trávením a emoční nerovnováha.

Sluch

Tinghui(听会,GB2)se nachází na dráze žlučníku před tragem, mezi kloubním výběžkem dolní čelisti a okrajem zevního zvukovodu. Tinggong(听宫,SI21)se nachází na dráze tenkého střeva před tragem, při zadním okraji ústí zevního zvukovodu. Oba body se nacházejí v těsné blízkosti a používají se k léčbě podobných problémů, zejména těch, které se týkají sluchu a uší. Může pomoci při problémech jako je hluchota, tinnitus, bolesti ucha, bolesti čelistního kloubu a závratě.

Ztuhlost

Stimulace akupunkturních bodů je účinná metoda pro léčbu zamrzlého ramene. Podle TČM je zamrzlé rameno způsobeno blokádou toku energie čchi v meridiánech, které procházejí ramenem. Stimulují se body Jianyu (肩髃,LI15) na dráze tlustého střeva, Jianliao(肩髎,TE14)na dráze trojitého zářiče a Jianzhen(肩贞,SI9)na dráze tenkého střeva, aby obnovila tok energie a zmírnila bolest a ztuhlost. Může také zlepšit průtok krve a snížit zánět v postižené oblasti.

Dýchací potíže

rýma, alergie, bolesti v krku, kašel, záněty průdušek, astma

Kožní problémy

akné, ekzém, lupénka, opary, svědění kůže

Urologické potíže

záněty močových cest, inkontinence, problémy s prostatou

Psychosomatické problémy

únava, chronický únavový syndrom

Gynekologické potíže

nepravidelná menstruace, bolestivá menstruace, PMS, problémy s otěhotněním, menopauza

Imunitní problémy

posílení imunity, prevence nachlazení a chřipky

Rehabilitace a regenerace

podpora hojení po úrazech a operacích, zlepšení fyzické kondice

Ceník

Vstupní konzultace + terapie

Dr. Hu Yizhi, 45 min

1500 Kč

Navazující konzultace + terapie

Dr. Hu Yizhi, 45 min

1200 Kč

Bylinné směsi (odvary, granule, tablety)

cena závisí podle individuální diagnózy pacienta

od 250 Kč


Vstupní konzultace + terapie

Bc. Xin Wen, 60 min

1200 Kč

Navazující konzultace + terapie

Bc. Xin Wen, 60 min

1000 Kč

Tuina (čínská léčebná masáž)

Bc. Xin Wen, 60 min | 30 min

1200 | 700 Kč

Baňkování + masáž

Bc. Xin Wen, 60 min | 30 min

1000 | 600 Kč

Guansha + masáž

Bc. Xin Wen, 60 min | 30 min

1000 | 600 Kč

Storno poplatek

účtuje se v případě zrušení termínu méně než 24 hodin před objednanou terapií bez udání vážného důvodu

50%

Popis služeb

Stimulace akupunkturních bodů

Akupunkturní body jsou jedním ze základných pilířů tradiční čínské medicíny, vedle moxování (požehování), bylinek, masážních technik (tuina), cvičení a dietetiky. Cílem léčby je vyladit organismus a vrátit mu ztracenou nebo narušenou rovnováhu. Práce s akupresurními body je velmi užitečná a úspěšná u velké škály zdravotních potíží, především při bolesti pohybového aparátu.

Fytoterapie

Fytoterapie je léčba bylinami, která tvoří nedílnou součást tradiční čínské medicíny. Při léčbě využívá přesně propracované recepty, tzv. formule, které jsou sestavené z jednotlivých bylin. Recepty jsou předepsané podle konkrétních syndromů pacienta. Bylinné směsi mají různé formy, základní jsou wan (koncentrované kuličky), u složitějších diagnóz jsou účinnější bylinné odvary, které jsou individuálně sestavené dle předešlé diagnostiky. Cílem fytoterapie je návrat organismu do rovnováhy.

Moxování

Moxování neboli využívání tepla hořícího pelyňku se dociluje prohřátí, zklidnění a uvolnění vybraných míst těla - postižených ploch nebo akupunkturních bodů. Teplo pelyňku prostupuje tělo do hloubky, vstupuje do akupunkturních drah, doplňuje energii, podporuje oběh a vylučuje z těla chlad a bolest. Má silný tonizující účinek na tělo a posiluje ho v boji proti chronickým obtížím, vyčerpání a špatnému trávení.

Tuina

Čínské léčebné masáže tuina (tui-tlačit, na-uchopit) představují pevnou součást systému čínského lékařství. Tuina vycházejí v diagnostice a terapii ze základní teorie čínské medicíny.  Uplatnění masáží tuina je poměrně široké – kromě problémů pohybového aparátu je lze použít i u řady vnitřních nemocí, u psychosomatických potíží a v gynekologii. Mohou se používat samotné, ale velmi často se kombinují s dalšími metodami - stimulací akupresurních bodů a fytoterapií.

Baňkování

Baňkování neboli vakuoterapie je metoda, při níž se na tělo přikládají nejčastěji skleněné, plastové nebo silikonové baňky, které vytvářejí podtlak. Baňka je obvykle ponechána na místě pět až patnáct minut. Díky této metodě dochází k zmírňování bolesti, uvolňování svalové křeče a zvyšování prokrvení. Baňkování má protizánětlivé účinky, urychluje látkovou výměnu, pomáhá pročištění škodlivých látek dlouhodobě ukládaných v těle. V místě přiložené baňky můžou vznikat modřiny, které silně aktivují imunitní systém, jsou nebolestivé a zmizí během několika dnů po baňkování.

Guasha

Guasha je čínská masážní technika využívající speciální destičku z přírodního kamene, nebo rohoviny. Na rozdíl od baňkování působí víc na povrchu kůže, svalů a kloubů. Pomocí guashy dochází k rozproudění krevního oběhu, lymfy a uvolnění napětí svalů. Kombinace guashy a masáže skvěle uvolňuje blokády podél meridiánů, rozproudí krev, tím dochází k harmonizaci orgánů a jejich detoxikaci. Po guashy se může objevit na kůži červenání až petechie, ty zmizí během několika dnů po terapii. 

Rohovina

Rohovina je materiál získaný z rohů zvířat, jako jsou buvoli nebo krávy pro výrobu Guasha destiček. Masáž Guasha se používá k léčbě různých stavů, jako jsou bolesti svalů a kloubů, bolesti hlavy, nachlazení a chřipka, zažívací potíže a chronické záněty.

Masážní pomůcky

Při čínských masážích používáme různé masážní pomůcky, které doplňují a zesilují účinky manuálních technik. Nejčastěji se používají různé typy masážních válečků k masáži svalů a akupresurní pomůcky k stimulaci akupunkturních bodů na těle.

Otázky a odpovědi

1. Co mě čeká na první návštěvě?

Na první návštěvě na Vás čeká kompletní vyšetření z hlediska tradiční čínské medicíny. Pokládáme různé otázky, od konkrétních potíží, co Vás aktuálně trápí až k dennímu režimu, stravování apod. Dále následuje diagnostika pulzu a jazyka. Důležité jsou i palpační vyšetření, především u pacientů s bolestí pohybového aparátu. Pomocí vstupního vyšetření se vytváří celkový přehled Vašich obtíží, s kterým určíme způsob léčby. 

2. Mám se nějak připravit na návštěvu?

Na první návštěvě se doporučuje přinést vlastní lékařské dokumenty. Ty nám pomůžou vytvořit si o Vás ucelenější přehled pro vstupní vyšetření. Pokud jste objednaný na tuinu, nebo jiný typ masáže, tak si můžete vzít na sebe volné a pohodlné oblečení. Připravte si otázky ohledně Vaší diagnózy a my Vám rádi odpovíme.  

3. Jsou nějaká omezení po terapii?

Konkrétní omezení nejsou. Je doporučen klidový režim, omezit těžší fyzické aktivity, ale lehké protahování, nebo procházky naopak pomůže. Dodržujte pitný režim a dostatek spánku. Může se stát, že ten den, případně i následující dny po terapii se Váš stav i dočasně zhorší, např. bolesti se můžou zintenzivnit, zhorší se bolesti hlavy, můžete být i víc unavený. Jedná se o běžnou reakci, je to i dobrá známka, že Vaše tělo začíná reagovat na stimulaci akupunkturních bodů a snaží se o návratu do rovnováhy.

4. Kde stimulace akupunkturních bodů pomáhá? 

  • bolesti kloubů, svalů i zad
  • blokády zad, krční a hrudní páteře, kloubů a svalů
  • migrény
  • stavy vyčerpání a přetížení
  • chronické únavové stavy
  • neplodnost atd.

5. Jaké jsou kontraindikace, či obecně stav při kterém není možné, či vhodné použít práci s akupresurními body?

  • akutní nejasné stavy před stanovením diagnózy
  • krvácivé stavy, užívání léků na ředění krve, hemofilie
  • v těhotenství - některé body jsou zakázané
  • akutní psychické stavy

6. K čemu slouží moxování, moxa?

  • preventivně při sklonu k častému nachlazení, poruchách imunity, zahlenění
  • chladné končetiny
  • chronické vyčerpání, slabost, únanový syndrom
  • revmatické bolesti zhoršující se v chladu
  • artritidy, záněty šlach (tendinitidy)
  • bolestivá menstruace
  • zmírnění akutního svědění u některých typů ekzému atd.

7. Jaké jsou účinky tuina, tuiny?

  • obnova celkové funkční rovnováhy organismu
  • zprůchodnění sítě drah QI
  • harmonizování QI a krve, regenerace funkce vnitřních orgánů
  • napravování šlach a svalů, uvolňování spazmus, lokálně prokrvování, tišit bolest
  • vyhlazování    a uvolňování kloubů

8. Kdy se masáže tuina nepoužívají?

  • zlomenin
  • krvácivých stavů
  • při akutním krvácení do mozku
  • akutních infekčních onemocněních
  • onkologických nemocích
  • kožních nemocích
  • v první 3 měsících těhotenství v oblasti břicha a beder
  • při přejedení se, při opilosti

9. Jaké jsou masážní sestavy tuiny a jak se masáž provádí?

  • Masáž hlavy a obličeje
  • Masáž šíje a ramen
  • Masáž zad a beder
  • Masáž horních končetin
  • Masáž dolních končetin

Klient může při zákroku ležet – na zádech, na břiše, na boku, nebo sedět – vzpřímeně nebo v předklonu s podepřením hlavy o podložku. Masáže tuina se z převážné části aplikují přes oděv, nikoli přímo na kůži.

10. K čemu slouží akupresura?

Akupresura, správněji manupresura, je metoda spočívající v mačkání akupunkturních bodů. Masáž je tradiční orientální medicína praktikovaná více než 3000 let v Číně a Japonsku. Místo vpichování jehel používají léčitelé silného tlaku palci nebo konečky prstů v místě akupresurních bodů, což přináší úlevu od bolesti. Akupresurní body jsou velmi citlivá místa, která najdeme po celém těle, na povrchu kůže. 

Hlavními účinky otevírání bodů na končetinách jsou:

  • zprůchodnění drah, přičemž vede k obnovení přísunu živin a energie, lepšímu prokrvování, a tudíž celkové regeneraci tkání a obnově funkcí orgánů
  • uvolnění spazmů vzdálených míst

11. Jsou nějaké stavy, kdy se nevyužívá akupresura?

Masážní sestavy

  • Otevírání bodů na horních končetinách – využíváme při řešení potíží v oblasti hlavy, šíje, krční páteře, horní část trupu a horních končetin
  • Otevírání bodů na dolních končetinách – používáme při potížích v oblasti beder a kříže, dolních končetin, při gynekologických, urogenitálních a střevních problémech

Kontraindikace

  • v těhotenství
  • horečnaté stavy
  • srdeční problémy
  • při zánětech žil
  • při úrazech

Reference

O nás

Dr. Hu Yizhi

Vzdělání, zkoušky a praxe v TČM:

Vysoká škola čínské medicíny a fytoterapie v Nanjingu

Zkoušky z TČM:

Diplomové státní zkoušky z čínské medicíny na Vysoké škole čínské medicíny a fytoterapie v Nanjingu

Praxe v TČM:

40 let klinické praxe a 27 let v České republice

Specializace:

TČM, akupunkturní body, fytoterapie


Bc. Xin Wen

Vzdělání, zkoušky a praxe v TČM:

Základy TČM 1. ročník, 1. škola tradiční čínské medicíny

TUINA 1 – čínské léčebné masáže, ANDAO INSTITUTE

2. ročník, 1. škola tradiční čínské medicíny

3. ročník, 1. škola tradiční čínské medicíny

4. ročník, 1. škola tradiční čínské medicíny - akupunkturní body

Klinická praxe u Dr. Hu Yizhi, 2023 – dosud


Získané certifikáty:

McKenzie metoda – bederní páteř

Kineziotaping I. – svalové techniky

Kineziotaping II. – svalové techniky a korekce

Metoda Ludmily Mojžíšové – ošetření svaloviny pánevního dna

Metoda Ludmily Mojžíšové – mobilizace žeber

Metoda Ludmily Mojžíšové – mobilizace bederní páteře a SI kloubu

Certifikát: Rehabilitační léčba některých druhů funkční ženské sterility metodou L. Mojžíšové

Certifikát: Baňkování - moderní využití v praxi

Certifikáty a osvědčení

Medicína na praze 1 a alternativní léčba v centru prahy, akupunktura, komplexní léčba

léčba poruchy hormonů TČM. Disharmonie toku Qi, čchi, diagnostika a vyšetření pulzu a jazyka, mimo jiné vyšetření pulzu, bylinná léčba v centru prahy. Léčba bylinami a fytoterapie, léčebné masáže a meridiánů praha 1. Akupresura, tlaková masáž, čínská léčebná masáž.To je tuina, tui-na, baňkování v praze a guasha, masáž kameny, bylinné směsi, terapie bolesti kloubů. Léčba artróza a artrózy, porucha cyklu a imunity její léčba TČM. My léčba tradiční čínskou medicínou ženské nemoci a léčba bolesti zad akupunkturou.

Bolesti hlavy a léčba bolesti krční páteře, mravenčení prstů a tenisový loket. Bolesti kolene, meniskus, ruptura menisků, golfový a golfového lokte. Chronická únava a blokáda krční páteře, blokáda žebra i sterilita. Podvrtnutí kotníků a bolest Achillovy šlachy, bolesti paty, atopický a atopického ekzému.